Notice: wpdb::prepare נקרא בצורה לא תקינה. השאילתה אינו מכילה מספר נכון של מצייני מיקום (2) לעומת מספר הארגומנטים שהוזנו (3). למידע נוסף כנסו לניפוי תקלות בוורדפרס. (הודעה זו נוספה בגרסה 4.8.3.) in /home/bpescoil/domains/bpes.co.il/public_html/wp-includes/functions.php on line 4782
סיפור על שני מקרים של סרטן אוראלי - ב.פ אסתטיקה

                                                                                                                                       מאת:  ד"ר פיליפ פלמר

 

סיפור על שני מקרים של סרטן אוראלי

לצפיה בסרטון הדגמה של המרפאה לחץ כאן

במהלך של  7 השנים האחרונות נתקלתי בשני מקרים של סרטן אוראלי, אולם כל אחד מהם  הסתיים באופן שונה לחלוטין, כפי שאתאר בהמשך:.

כרופא שיניים  התבוננתי יותר מקרוב בסרטן האוראלי ועל התפקיד החיוני שאנו, רופאי השיניים, יכולים ומסוגלים למלא כדי למנוע תוצאה טראגית.           :

  • מקרה א'.

לפני כ-7 שנים גילו אצל חברת נעורים של בני, שהייתה אז בת 32 , סרטן לשון. היא נהגה לבקר בקביעות אצל רופא השיניים שלה לצורך בדיקות תקופתיות.  המחלה נתגלתה בשלב מאוחר, כאשר כבר שלחה גרורות לבלוטות הלימפה.  היה כורך לעקור מפיה את שיניה הבריאות, להסיר חלק גדול של לשונה ואת רוב בלוטות הרוק.   החולה הצטרכה ללמוד לדבר מחדש, לאכול ולבלוע; היא נזקקה לעזרים שיספקו  רוק לחלל פיה  ונפטרה כעבור 15 חדשים  מלאי ייסורים.  בעת מותה הייתה הנפטרת אישה צעירה שלא מזמן נישאה, בעלת קריירה מבטיחה וגישה חיובית לחיים.  כל חייה עדיין היו לפניה.

  • מקרה ב':

לפני כשנה צלצל אלי בעלה בן ה-40 של אחייניתי הדר בעיר קטנה באיידהו, ארה"ב. רופא  השיניים שלו זיהה אצלו משהו חשוד על לשונו והפנה אותו לחוות דעת לרופא מנתח של הפה.  הלז חשד שמדובר בסרטן הלשון והעביר אותו הלאה למומחה באותו ענף בסיאטל, עיר יותר גדולה. "מה יעשו לי" שאל קרוב משפחתי בחרדה "ומה הפרוגנוזה אם אכן מדובר בסרטן הלשון?"  עזרתי במידת האפשר מקצה עולם אחד לשני. מקץ שבוע בוצע הניתוח, הוצא  הגידול והוסרו מספר בלוטות רוק הקרובות למקום הפגוע (לצורך של ביופסיה). כעבור מספר ימים בישרו למטופל שהגידול כולו הוסר בהצלחה לפני שהספיק לשלוח גרורות.

מי בכלל מסוגל לגלות סרטן אוראלי בשלביו הראשונים?  סרטן אוראלי אינו דומה לסרטן העור.  אין כל אפשרות של גלוי עצמי בשלב מוקדם, כאשר  הכרחי לגלותו.  רופא המשפחה אינו בודק מספר כה רב של פיות כמו רופא שיניים, ולכן אין לצפות ממנו שיהיה בעל ידע למה שמתרחש בחלל הפה כמו רופא השיניים.,שהוא בלבד מסוגל לבדוק בדקדקנות את חלל הפה ולגלות את הסימנים הראשונים של סרטו לשון.

דעתו של רופא שיניים על סרטן אוראלי:

אינני זוכר שלמדנו בזמנו באוניברסיטה בהרחבה על סרטן אוראלי.  על כל פנים, לא שמו דגש על תפקידו של רופא השיניים בגילוי מוקדם של המחלה.. מאידך, דווקא כאן אנו כן מסוגלים לסלק ממטופלינו את הסיכון הכבד לבריאותם.

בשנים האחרונות נהגתי לבקש באופן בלתי פורמאלי מכל רופאי השיניים שפגשתי לבצע בדיקה מדוקדקת של גלוי מוקדם של סרטן אוראלי אצל מטופליהם, אך תוצאות השתדלויותיי לא היו חד-משמעיות. רוב הרופאים הגיבו ב-:: "אם אזכור" או "אם אגלה אצל המטופל סימנים המצביעים על סיכון גבוה", כלומר בדיקה כזאת תבוצע רק אם מדובר בגברים מעל לגיל ה-50 המעשנים או הלועסים טבק, או הצורכים אלכוהול בכמויות מופרזות.  גם רופאי השיניים שכן ביצעו את הבדיקה הזאת לא גילו למטופליהם את מהות הבדיקה כדי לא להפחידם.

אפשר ללמוד משני המקרים שפרטתי מקודם:

  • שמקרים של סרטן אוראלי מתרבים גם במספרם וגם לפי גולגולת.
  • אפילו אם קיים פרופיל של סיכון גבוה (ראה מה שנאמר לעיל), סרטן אוראלי עשוי להופיע אצל צעיר וזקן, אצל מעשנים ולא-מעשנים, אצל גברים ואצל נשים.

 

כלל הציבור מודע שעליו להתייצב לבדיקות של פרוסטאטה, ממוגרפיה, גלאוקומה וסרטן העור.   מדוע איש אינו מקדם גילוי מוקדם של סרטן אוראלי? למה רופאי שיניים  הדוגלים בביקורת שיניים תקופתית מסתירים או משתדלים לא להבליט את הסיבה  החשובה ביותר שלמענה על המטופל לבקר תקופתית במרפאת השיניים שלו?  האם אין אנו, רופאי השיניים, מחפשים דרכים שיעניקו ערך מוסף לביקור השגרתי במרפאתנו?

אם תספר למטופלך גלויות שבכל ביקור אתה גם עורך אצלו בדיקה של גילוי מוקדם של סרטן אוראלי בנוסף לבדיקת השיניים השגרתית:

  • תוכל לגלות את המחלה כאשר עודה באיבה ויהיה קל לטפל בה, וגם תסייע לצמצם את שיעור התמותה.
  • תעניק למטופלך סיבה נוספת לבקר במרפאתך בקביעות (כיום רובם חושבים שזה רק לצורך השמירה על היגיינת השן).

ייווצר מצב של רווח לכול:

אם לא די בסיבות שפירטתי לעיל על מנת שאנו, רופאי השיניים, נמלא את חובתנו (הגזר) הרי לא יעבור זמן רב עד שמישהו יתבע אותנו על אי-גילוי  המחלה (המקל) ותביעה כזאת עלולה להסתכם באלפי אם לא במיליוני דולרים.

מספר עובדות על סרטן אוראלי:

על פי פרסומים של המוסד לסרטן אוראלי (המבוסס בארה"ב) מתגלה מקרה אחד מתוך ארבעה של סרטן אוראלי (בראש או בצוואר) בעיקר אצל חולים שעברו את גיל ה-50.  מדובר באנשים שאינם  מעשנים או שותים אלכוהול. ברור איפה  שעל רופא השיניים לבדוק כל מטופל  מבלי להתחשב בגילו או בתולדות המחלה שלו.

מחקר שנעשה לאחרונה מצביע על כך שמקרי ה-HPV חיובי מחליפים במהירות גם שיעור 33וגם  קבוצות גיל. .כיום מדובר במטופלים צעירים יותר שאינם מעשנים, שגילם מתחת ל-50.  למרבה הצער חל גידול כמותי של חולי סרטן אוראלי (ראש וצוואר) אצל בני שני המינים גילאי 20-30.  מספרם  דוחק את מספר המטופלים שמחלתם נבעה מצריכת טבק, כי בארה"ב במשך העשור האחרון חלה כל שנה ירידה בצריכתו..

במשך אותה תקופה חל גידול גם בהיקף וגם בשיעור של חולי הOSCC-  ומשום כך בדיקה תקופתית של כל מטופל חייבת להפוך לשגרה, אם ברצוננו לצמצם ת שעור התמותה.

כמו במקרים רבים של מחלת הסרטן מובילים  התסמינים ותולדות מחלה לעתים קרובות את רופא השיניים/הרופא הכללי לגלות את מיקומו המשוער של המפגע.  אם גורם המחלה נבע מצריכת טבק או אלכוהול, אפשר לשער שהגידול יימצא בקצה הלשון או בקדמת הפה, ואם  מדובר ב-HPV חיובי הוא יימצא בחלל הפה האחורי.

 

ד"ר פיליפ פלמר ניהל מרפאת שיניים  משגשגת בסידני במשך 34 שנים. הוא מייסדה ומנהלה שלPrime Practice P/L , שהיא ההברה המובילה לניהול תעשייתי של מרפאות שיניים באוסטרליה וניו-זילנד. החברה הנ"ל מסייעת לרופאי שיניים לנהל ולהעצים את עסקם בכל שלב של הקריירה המקצועית שלהם. בנוסף  הוא מנהלה של Practice Sale Search P/L שהיא חברת התיווך המובילה למרפאות שיניים באוסטרליה.

פיליפ בעל הבנה מעמיקה בכל נושא הנוגע לבעיות של ניהול פיננסי ומקצועי שרופאי שיניים מתמודדים אתן. כמו כן הוא המומחה המוביל באוסטרליה לעסק רפואת השיניים.

לצפיה בסרטון הדגמה של המרפאה לחץ כאן

התקשרו עכשיו!